Čo je črevná mikrobiota?
Črevná mikrobiota, ktorá je dnes považovaná za v podstate samostatný orgán ľudského tela, zohráva rozhodujúcu úlohu v našom zdraví. Črevná mikroflóra, predtým nazývaná „črevná flóra“, sa skladá z 10 000 miliárd baktérií, ktoré sa vyvíjajú v komunitách v tráviacom trakte. Zloženie črevnej mikrobioty je u každého človeka trochu iné a v priebehu života sa mení. Rovnováha mikrobioty je pre zdravie veľmi dôležitá. Zatiaľ čo mnohé baktérie prítomné v tele sú prospešné, iné sú naopak škodlivé.
Črevná mikrobiota: definícia
Ľudská črevná mikroflóra zahŕňa všetky mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú v tráviacom systéme. Tento orgán, považovaný za samostatný, sa skladá z približne 10 000 miliárd baktérií, čo je asi desaťkrát viac než počet buniek v ľudskom tele. Dospelý človek hostí 800 až 1000 rôznych druhov baktérií, pričom väčšina z nich má pozitívny vplyv na zdravie.
Ako funguje mikrobiota?
Baktérie vo vnútri tráviaceho traktu tvoria spoločenstvá a zostávajú pevne prichytené k stenám tráviaceho systému. Toto prichytenie zabezpečuje biofilm, čo je ochranná vrstva, ktorá bráni ich odplaveniu črevným priechodom. Mikrobiota, jedinečná pre každého človeka, sa v črevnom ekosystéme nerozširuje rovnomerne. Jej hustota je minimálna v žalúdku a maximálna v hrubom čreve. Črevná mikrobiota je pomerne stabilná: akonáhle človek dosiahne dospelosť, jej zloženie sa za inak rovnakých podmienok už moc nemení. Veľkú úlohu však zohráva to, ako sa staráme o svoju mikrobiotu a ako sa nám darí udržiavať ju v rovnováhe.
Črevná mikrobiota pri narodení
Črevná mikroflóra novorodenca je kolonizovaná prvou skupinou baktérií pri kontakte s matkou, jeho okolím alebo prostredím. Črevná mikrobiota sa postupne stáva komplexnejšou, až medzi 2. a 3. rokom veku dosiahne fázu „zrelosti“. Svojou rozmanitosťou sa potom približuje mikrobiote dospelého človeka.
Črevná mikrobiota okolo 65 – 70 rokov
Mikrobiota zahajuje novú fázu zrenia. U starších ľudí sa vyvíja, aby prijala nové druhy baktérií.

Kľúčové údaje
1 až 2 kg
priemernej hmotnosti ľudskej mikroflóry u dospelých
10 000 miliárd
baktérií obýva našu črevnú mikroflóru.
800 až 1000
druhov baktérií tvorí črevnú mikrobiotu človeka.
Ako sa starať o črevnú mikrobiotu?
Evolúciu a rovnováhu mikrobioty ovplyvňuje mnoho faktorov, ako je zníženie fyzickej aktivity, zvýšenie spotreby liekov alebo dokonca oslabenie imunitného systému. Pre zachovanie dostatočnej rozmanitosti bakteriálnych druhov v pokročilejšom veku je kľúčový vývoj mikrobioty, ktorý je spojený s dodržiavaním zdravých životných návykov. Je zaujímavé hodnotiť stav črevnej mikrobioty v každom veku života. V prípade nerovnováhy je možné ju upravovať stravou, zdravým životným štýlom a príjmom probiotík, prebiotík či postbiotík.
Zdravá strava pre zdravú mikrobiotu
Baktérie tvoriace črevnú mikroflóru sa živia potravou, ktorú prijímame. Aby sme mali dobre vyváženú mikroflóru s bohatstvom a rozmanitosťou baktérií, mali by sme denne uprednostňovať určité potraviny.
Jedná sa predovšetkým o prebiotiká, čo sú látky prítomné v potravinách, najmä v potravinách bohatých na vlákninu, a ktoré slúžia ako potrava pre baktérie.
Prebiotiká obsahujú napríklad tieto potraviny: pór, celozrnné výrobky, artičoky, olejové semienka alebo dokonca potraviny bohaté na esenciálne mastné kyseliny, ako sú repkové rastlinné oleje, orechy alebo tučné ryby.
Príjem probiotík
Probiotiká sú „živé mikroorganizmy, ktoré pri dodaní v dostatočnom množstve majú pozitívne účinky na zdravie, nad rámec tradičných nutričných účinkov.“ Existuje veľké množstvo probiotík uvedených v 4 rodoch: Lactobacilli, Bifidobacteria, Streptococci, Lactococci, ďalej rozdelených na druhy a kmene. Niektoré z nich sa využívajú pre svoje špecifiká pri vývoji doplnkov stravy. To platí najmä pre laktobacily. Medzi najznámejšie nájdeme napríklad Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus casei/paracasei, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus fermentum.
Okrem pestrosti a vyváženosti stravy hrá zdravý životný štýl dôležitú úlohu v udržaní dobrého zdravotného stavu. Kľúčové je dodržiavanie spánkového režimu, praktikovanie pravidelnej fyzickej aktivity a taktiež zvládanie stresových situácií, ktoré môžu mať súvislosť so zdravotným stavom.
Čo si zapamätať
- Ľudská črevná mikroflóra zahŕňa všetky mikroorganizmy, ktoré sa nachádzajú na povrchu tráviaceho systému.
- Dospelý človek hostí 800 až 1000 rôznych druhov baktérií, pričom väčšina z nich má pozitívny vplyv na zdravie.
- Črevná mikroflóra novorodenca je kolonizovaná prvou skupinou baktérií pri kontakte s matkou, jeho okolím alebo prostredím. Črevná mikrobiota sa postupne stáva komplexnejšou, až medzi 2. a 3. rokom veku dosiahne fázu „zrelosti“.
- Nie všetky probiotické kmene majú rovnaké zdravotné účinky. Priaznivé účinky kmeňa alebo kombinácie kmeňov sú pre neho špecifické a nemožno ich prenášať na iný kmeň.
Zdroje súvisiacich informácií:
- Sender R, et al. Revised Estimates for the Number of Human and Bacteria Cells in the Body. PLoS Biol. 2016;14:e1002533.
- Zoetendal, E. G., Akkermans, A. D. & De Vos, W. M. (1998) Temperature gradient gel electrophoresis analysis of 16S rRNA from human fecal samples reveals stable and host-specific communities of active bacteria. Appl Environ Microbiol 64: 3854-3859.
- Mitsuoka, T. (1992) Intestinal flora and aging. Nutr Rev 50: 438-446.