Zdravie začína v črevách: čo sú mikrobiota, probiotiká a prebiotiká?
Už Hippokrates zastával myšlienku, že zdravie začína v črevách. Trávenie teda predstavuje alfu a omegu celkového zdravia človeka. Ako môžeme pozitívne ovplyvniť naše trávenie? Jednou z možností je určite starostlivosť o črevnú mikroflóru. Poďme sa spoločne pozrieť na základné pojmy, ktoré s touto problematikou súvisia.
Mikrobiota – náš vnútorný ekosystém
Mikrobiota je súbor všetkých mikroorganizmov, ako sú baktérie, vírusy a huby, ktoré žijú v našom tele a na jeho povrchu. Predstavte si ich ako malú komunitu drobných „obyvateľov“, ktorí spolupracujú a pomáhajú nám udržiavať zdravie.
Tieto mikróby zohrávajú dôležitú úlohu v našom trávení, pomáhajú rozkladať potravu, ktorú jeme, a tiež ovplyvňujú náš imunitný systém. Správna rovnováha mikrobioty je dôležitá, pretože ak je v tele príliš veľa škodlivých baktérií alebo nedostatok tých prospešných, môže to viesť k rôznym zdravotným problémom.
Mikrobiota je vlastne niečo ako náš „vnútorný ekosystém“, ktorý je kľúčový pre naše celkové zdravie.
Probiotiká – naše dobré baktérie
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, predovšetkým baktérie, ktoré sú pre nás prospešné. Predstavte si ich ako „dobré“ baktérie, ktoré nám pomáhajú udržiavať zdravú rovnováhu v našom tele, najmä v črevnej flóre.
Keď konzumujeme potraviny alebo doplnky stravy obsahujúce probiotiká, tieto baktérie sa dostávajú do nášho tráviaceho traktu, podporujú trávenie, pomáhajú spracovávať potravu a môžu posilniť náš imunitný systém. Probiotiká tiež môžu potlačiť rast škodlivých baktérií, čo pomáha predchádzať rôznym ochoreniam. Mali by však byť podávané v primeranom množstve.
Prebiotiká – potrava pre probiotiká
Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy, ktoré slúžia ako „potrava“ pre prospešné baktérie v našom tráviacom trakte. Môžete si ich predstaviť ako hnojivo, ktoré pomáha probiotikám rásť a prosperovať.
Tieto látky sa nachádzajú v niektorých druhoch vlákniny a cukrov, ktoré telo nedokáže samo stráviť. Keď ich skonzumujeme, dostanú sa do čriev, kde slúžia ako živiny pre užitočné baktérie. Týmto spôsobom podporujú zdravú mikrobiotu a prispievajú k dobre fungujúcemu tráveniu.
Prebiotiká sú teda vlastne „jedlom“ pre našich „priateľov“ v tele, ktoré im pomáha rásť a vykonávať ich prospešnú prácu.
Probiotické kmene – nie je kmeň ako kmeň
Probiotické kmene sú špecifické typy živých baktérií, ktoré majú priaznivé účinky na naše zdravie. Každý kmeň má svoje vlastné unikátne vlastnosti a výhody a je nezameniteľný. Jeho vlastnosti teda nemôžu byť jednoducho prenesené na iné kmene v rámci rovnakého druhu. Predstavte si ich ako rôzne druhy „dobrých“ baktérií, ktoré sa líšia svojimi funkciami a účinkami na telo.
Uveďme si konkrétny príklad probiotického kmeňa. Lactobacillus acidophilus LA201 – kde Lactobacillus je názov rodu, acidophilus je druh a LA201 označuje práve kmeň.
Pre efektívne a vysoko kvalitné riešenie s výsledkami je kľúčový dôkladný výber kmeňov.
CFU – viac neznamená nevyhnutne lepšie
CFU (z anglického colony-forming units) je termín používaný na meranie počtu živých baktérií alebo iných mikroorganizmov, ktoré sú prítomné v probiotických doplnkoch. Jednoducho povedané, je to ukazovateľ, koľko živých mikroorganizmov (alebo „probiotických kmeňov“) sa môže aktívne množiť a prospievať v našom tele.
Pozor! Vysoká dávka probiotického kmeňa však automaticky neznamená, že jeho účinok bude vyšší. Jeden kmeň totiž môže mať pozitívny účinok pri 10 miliardách, iný môže mať negatívny alebo žiadny vplyv pri počte 50 miliárd CFU.
Táto skutočnosť by sa mala jednoznačne zohľadniť pri výbere kmeňov.
Zdroje súvisiacich informácií:
- Navrátil, V. Probiotika a jejich použití v terapii gastrointestinálních onemocnění. Praktické lékárenství, 2022; 18 (3) 156-159. ISSN: 1801-2434
- Probiotics and prebiotics [online]. Worlds Gastroenerology Oragnisation, 2023 [cit. 2024-07-05]. Dostupné z: https://www.worldgastroenterology.org/ guidelines/probiotics-and-prebiotics/probiotics-and-prebiotics-english
- Does All Disease Begin in Your Gut? The Surprising Truth. Online. Healthline. 2017. Dostupné z: https://www.healthline.com/nutrition/does-all-disease-begin-in-the-gut. [cit. 2024-10-02].